• Zosia

Historia wrotek, czyli jak to się wszystko zaczęło?

Aktualizacja: 15 sie 2019

Czy zastanawialiście się kiedyś kto wynalazł wrotki? Albo, jak wyglądał ich pierwszy model? albo kiedy zaczęły być produkowane? W tym wpisie poznacie historie wrotek od A do Z.

A więc zacznijmy od początku.


Pierwszy prototyp wrotek stworzył Hans Brikner w XVIIIw, lecz jego prototyp był tak beznadziejny, że do historii, jako wynalazca wrotek wszedł John Joseph Merlin, który urodził się w 1735r. a jako ciekawostkę na jego temat mogę powiedzieć, że był on producentem instrumentów muzycznych.

Swoje pierwsze wrotki opatentował w 1760 r. i osobiście je wypróbował na maskaradzie. Z tego, co piszą kroniki dowiedzieliśmy się, że jego jazda była bardzo efektowna. Nie dość, że wjechał na wrotkach jednocześnie grając na skrzypcach to dodatkowo zbił jeszcze największe kryształowe lustro warte 500 funtów, no i niestety połamał skrzypce. Cała ta sytuacja wynikła z tego, że John nie opanował sztuki skręcania i hamowania.Po 30 latach Francuz Vanllede wymyślił tak zwane ,, letnie łyżwy". Z wyglądu przypominały wynalazek wcześniej wspomnianego John'a ale były lżejsze i bardziej finezyjne. Tym razem pomysł francuza rozprzestrzenił się ekspresowo po Europie. Już w 1818r wrotki zaczęły się pojawiać w pokazach baletowych oraz kelnerzy rozwozili dania i napoje swoim klientom.


1870-1880 to okres, w którym wrotki stały się popularne na całym świecie. Amerykanin James Plimpton opatentował wrotki na których można było balansować ciałem. Kilka lat później wprowadzono wrotki z regulowaną podeszwą buta dzięki czemu cała rodzina mogła korzystać z frajdy jaka dają wrotki.Po 6 latach czyli w 1876r otworzono pierwszą publiczną wrotkarnie która znajdowała się w Cincinatti w USA a druga pojawiła się w Berlinie. W Polsce pierwszą wrotkarnie otworzono w 1913r i umieszczona została w Dolince Szwajcarskiej.Warto wspomnieć że w 1909r w Niemczech wyprodukowano aż 500 000 tyś par wrotek a z jednej wrotkarni stworzyło się siedemdziesiąt . W Niemczech masowo uprawiało się ten rodzaj sportu , jeździły rodziny, uprawiało się taniec na wrotkach oraz nawet grało się w piłkę nożną na wrotkach. W 1921r odbyły się pierwsze mistrzostwa w hokeju na wrotkach. Ta codzienna, rekreacyjna forma sportu stała się najpierw dyscypliną mistrzostw Europy, a następnie świata, w 1936 roku. Wrotki stały się na tyle popularne ze przypisano im rożne odmiany jazdy np: jazdy rekreacyjne po specjalnych torach, polowe jeżdżenie, taniec na wrotkach i zawody w jeździe na prędkość.


Jednak to lata 80 i 90 przyniosły wrotkom największy rozgłos. Zaczęto nagrywać teledyski i filmy, w których występowały wrotki. Pierwszym filmem związanym z wrotkami jest, The Rink " w, którym gra Charlie Chaplin. Potem było tego tylko więcej np.: wideo Cher pt. „Hell on Wheels” lub film „Skate town USA” z udziałem Patricka Swarzę'a. W tych czasach bardzo było popularne disco na wrotkach dlatego lata 80 i 90 dostały przypinkę Ery Disco. W 1980 r. amerykański wynalazca podrasował wrotki takie jakie znamy dzisiaj zastosował łożyska kulkowe, a kółka pokrył gumą i kauczukiem.Tak jak każda wypromowana rzecz, którą każdy musi mieć prędzej czy później albo znika, albo przestaje być modna podobnie było z wrotkami. Wiadomo ludzie dalej jeździli, ale nie było to już tak popularne jak wcześniej. Dopiero w 2016 roku moda na wrotki wróciła i nagle wszyscy musieli mieć swoją parę w domu.


I to na tyle. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się coś ciekawego z dzisiejszego posta. Jeśli o czymś zapomniałam śmiało napiszcie o tym w komentarzu. Nie zapomnijcie także za subskrybować mojego bloga by nie pominąć nowych postów (odnośnik na dole). Do zobaczenia w następnych wpisach!


Źródła:

https://wynalazki.andrej.edu.pl/index.php/wynalazki/38-w/665-wrotki

http://vumag.pl/styl-zycia/wielki-powrot-wrotek/l95hh2

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrotki_(sprzęt_sportowy)

117 wyświetlenia

Subskrybuj

  • Czarny Instagram Ikona

© 2023 by Prickles & Co. Proudly created with Wix.com