• Zosia

Jak wybrać swoje pierwsze wrotki?

Aktualizacja: 15 sie 2019

No cześć!


Dzisiaj przychodzę do was z poradnikiem jak wybrać swoje pierwsze wrotki. W internecie macie bardzo dużo poradników jak to zrobić, na co zwracać uwagę itp. Ja postanowiłam zebrać to wszystko w jedno miejsce, żeby było wam porostu łatwiej.


Zacznijmy od tego, że mamy rożne rodzaje wrotek np. figurowe, rekreacyjne, do derby itd. My jednak skupimy się najbardziej na rekreacyjnych i figurowych. O roller derby napisze jeszcze inny oddzielny post, który pojawi się w niedalekiej przyszłości.


1. OKREŚL SWÓJ BUDŻET


Najlepiej abyście uzbierali na wrotki przynajmniej 300 zł za tę cenę znajdziecie naprawdę dobre wrotki, które mogą wam długo posłużyć. Radzę unikać wam wrotek, które nie są z jakiejś znanej firmy wiem, że brzmi to dziwnie, ale chodzi mi o to, że np. jeżeli w Lidlu pojawią się jakieś wrotki to nie będą one najprawdopodobniej jakiejś dobrej jakość. Wybierajcie swój sprzęt w sklepach z typowo sportowym asortymentem np. Skate pro, Zimo racing itp.


2. KÓŁKA


Bardzo ważne jest, żebyś przy zakupie zwrócił uwagę na twardość kółek. Wydaje się banalne, ale jest ważne, ponieważ to od twardości zależy jak będzie ci się jeździło. Wyróżniamy dwie podstawowe twardości kółek :


Miękkie – szybciej się zużywają, ale mają lepszą przyczepność i amortyzację.

Twarde – mniej się zużywają, ale maja bardzo słabą przyczepność i amortyzację.


Twardość kołek jest oznaczona od 0A do 100A. Im większa liczba A tym koła są twardsze. Osobiście na początek polecam wam miękkie koła, ponieważ łatwiej się na nich jeździ i jest mniejsze ryzyko, że potkniecie się o jakiś mały kamyczek.


3. PRZEDNI HAMULEC


Może i hamulec nie jest najważniejszy w pierwszych etapach jazdy ale warto o nim wspomnieć. We wrotkach możemy dostrzec dwa rodzaje hamulców :


HAMULEC W FORMIE TRAPEZU


Jest to największy hamulec dostępny na rynku głównie przeznaczony do jazdy rekreacyjnej dobry dla osób początkujących. Jego minusem jest to, że nie można go wyregulować i znajduje się cały czas na tej samej wysokości.


HAMULEC W KSZTAŁCIE WALCA

Ten hamulec już się reguluje i jest on przeznaczony dla osób, które umieją jeździć na wrotkach i chcą nauczyć się jakichś trików.


4. MIĘKKOŚĆ BUTA


Miękkość buta odgrywa, odgrywa we wrotkach bardzo ważną rolę i trzeba się dobrze zastanowić co chcemy na tych wrotkach osiągnąć.

Na rynku mam dwa rodzaje butów:


> Miękki but – nadaję się do tańca na wrotkach lub jeździe disco. Plusem miękkiego buta jest to, że lepiej przepuszczają powietrze i są lżejsze.

> Twardy but -jest przystosowany do jazdy rekreacyjnej i na dłuższe dystanse. Zapewniają lepszą stabilność i lepiej trzymają kostkę.


5. PLATE'Y


Plate to szkielet naszej wrotki zamontowany od spodu buta, do którego przyczepione są inne części. Plate są zrobione z nylonu, aluminium, a czasem nawet z plastiku, ale radzę wam unikać tego tworzywa, bo jest ono bardzo słabe i szybko może się zepsuć.


6. ROZMIAR


Bardzo istotna rzecz zwłaszcza, kiedy zamawiacie wrotki przez internet i nie macie jak przymierzyć buta. To bardzo trudne zadanie i trzeba się przygotować na to, że jeżeli zamówione wrotki będą wam za duże albo za ciasne będziecie musieli je zwrócić i zamówić inny rozmiar. Najczęściej ludzie mówią, że przy zakupie wrotek trzeba wziąć rozmiar większy, niż swój, ale znam ludzi, którzy jeżdżą na wrotkach w swoim rozmiarze, Także to wszystko zależy od waszej stopy. Mogę wam tylko poradzić, żebyście zawsze sprawdzali rozmiarówkę danego buta na danej stronie. Na pewno tam jest, a dzięki takiemu rozwiązaniu możecie dobrze dobrać rozmiar. Jeśli niedaleko was macie jakiś sklep sportowy i wiecie, że mają w swojej ofercie wrotki to idźcie je tam przymierzyć. Zobaczcie wtedy jaki macie rozmiar wiem, że każda wrotka jest inna, ale mi osobiście takie rozwiązanie dużo podpowiedziało.

Mam nadzieję, że tym artykułem pomogłam wam w dobraniu waszych pierwszych wrotek. Pamiętajcie o za subskrybowaniu mojego bloga. Więcej artykułów wkrótce!

78 wyświetlenia2 komentarz

Subskrybuj

  • Czarny Instagram Ikona

© 2023 by Prickles & Co. Proudly created with Wix.com