• Zosia

Wrotki Figurowe

Hej!

Przychodzę dzisiaj do was z bardzo istotnym tematem mianowicie dzisiaj przedstawię wam wszystko, co musicie wiedzieć o wrotkach figurowych. Pokażę wam jak one wyglądają i porównamy sobie je z wrotkami, które niby są figurowe, ale to totalna nieprawda. Oczywiście, żeby nie zostawić was całkowicie na lodzie pokażę wam jak wybrać swoje wrotki figurowe oraz jakie firmy są najczęściej wybierane. Zanim zaczniemy chciałabym bardzo podziękować Agnieszce Cybulskiej trenerce Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, która pomogła mi w napisaniu tego posta.


Ostatnio na rożnych forach zauważyłam, że dosyć duża część osób nie wie jak rozpoznać takie wrotki, a chce zacząć tę kategorię sportu. Dlatego uznałam, że pomogę wam rozwiać wszelkie problemy z tym związane, a więc…


Zacznijmy może od tego, że prawdziwe wrotki figurowe nie kosztują na pewno 300 zł. Jeżeli widzicie wrotki w takiej cenie i na ich stronie pisze, że są do jazdy figurowej to nie wierzcie temu to zwykły chwyt marketingowy. Prawdziwe najprawdziwsze wrotki figurowe dostaniecie od 1000 zł w górę, a dobre wrotki figurowe przynajmniej za 2000 zł. Na dodatek wrotki figurowe kupujemy głównie w częściach, czyli oddzielnie but, płoza itd. Oczywiście są już gotowe zestawy, ale osobiście uważam, że jeżeli chcemy zacząć jazdę figurową to o wiele lepiej kupić wrotki w częściach, bo możemy wszystko dobrać do swoich potrzeb i będzie nam się lepiej jeździło.


A tak wyglądają prawdziwe wrotki figurowe:


Ale czym tak naprawdę charakteryzują się takie wrotki?

Na pewno tym, że mają bardzo twardy but o wiele twardszy, niż w innych wrotkach. Jak sami wiecie w jeździe figurowej wykonuje się skoki i różne piruety, przez które nasza kostka jest narażona na różne urazy. Twardy but sprawia, że ją dobrze utrzymuje i chroni przed złamaniami. Kolejna rzecz to toe stop. W takich wrotkach jest on wykręcany tak, że możemy ustawiać jego wysokość i zrobiony jest w większości przypadków z gumy. Regulowany stoper jest wręcz kluczowy w jeździe figurowej, ponieważ każdy wrotkarz/wrotkarka ma swoje inne preferencje. Jedni wolą mieć niżej stoper a jeszcze inni wyżej. Trzecią cześć, która charakteryzuje wrotki figurowe to to, że mają totalnie inną płozę. Jest ona o wiele bardziej skrętna, stabilniejsza i wytrzymała.


Dlaczego nie mogę jeździć na wrotkach rekreacyjnych figurowo?

Możecie się zastanawiać, że w sumie to nie ma różnicy i jak się chce to można zrobić wszystko w każdych wrotkach. Otóż nie. Jeżeli zaczęli byście robić piruety skoki i inne figury albo byście zepsuli wrotki albo by wam się stała krzywda. Na dodatek słabej jakości but i słaba skrętność zniechęciłaby was do jazdy i tylko by ją utrudniła. Oto co może się stać z waszymi wrotkami rekreacyjnymi po jeździe figurowej

– odkręcające się stopery

– odrywanie się butów od szyn

– rozklejające się buty

– odpadające elementy

– łamanie się szyn


Skoro mamy omówione mniej więcej czym charakteryzują się wrotki figurowe to teraz czas na porównanie. Wybrałam modele wrotek, które podawaliście na forach z pytaniem czy będą one się nadawały do jazdy figurowej.


Na pierwszy rzut idą wrotki Rookie Classic II bardzo popularne zwłaszcza wśród początkujących. Te wrotki są ogółem dobre, ale na pewno nie na jazdę figurową.Pierwsze co nam się rzuca w oczy to cena. Bez przeceny kosztują 439 zł co nam już mówi, że to nie są wrotki figurowe chociaż wyglądaj bardzo podobnie. Wykręcany toe stop i but na obcasie. No właśnie, ale nie mamy twardego buta. Gdy trzymałam te wrotki w rękach i sprawdzałam but to był on w miarę twardy, ale nie na tyle, żeby był bezpieczny dla naszej kostki. Kolejną rzeczą jest to, że płoza jest taka jak w każdych innych wrotkach rekreacyjnych, a jak mówiłam wcześniej w jeździe figurowej płoza musi być skrętna dlatego tym wrotkom niestety dziękujemy.Wrotki Oxelo to jest jakaś jedna wielka pomyłka jeśli chodzi o jazdę figurową. Niestety, ale cena mówi sama za siebie, ale też sama budowa wrotki.

Po pierwsze oczywiście but, który jest miękki przez co nie będzie dobrze utrzymywał nam kostki. Stoper, który jest do jazdy rekreacyjnej, a nie figurowej. No i oczywiście płoza, która nie jest skrętna tylko zwykła jak we wszystkich wrotkach rekreacyjnych. Dlatego do jazdy właśnie rekreacyjnej wrotki Oxelo nadadzą się super, no ale do figurowej już raczej nie, no chyba że chcecie sobie zrobić w nich krzywdę.Wrotki Melrose Obecnie są wyprzedane, ale widziałam, że też się o nie pytaliście. Z wyglądy są śliczne miętowe z różowymi sznurowadłami, ale na pewno nie są figurowe. Oczywiście nie tylko że względu na cenę, ale też na inne części.Nie będę się wypowiadać na temat buta, ponieważ nie miałam w rękach tych wrotek i bazuję tylko na zdjęciu, ale jeżeli wy je posiadacie to w komentarzu na dole napiszcie jaki jest but miękki czy twardy. Ze zdjęcia mogę odczytać, że toe stop nie jest regulowany, czyli jest do jazdy rekreacyjnej. Podobnie jest z płozą, która nie jest taka sama jak we wrotkach typowo-figurowych.


Okej, ale nie chcę wypuścić was z niczym. Zdaję sobie z tego sprawę, że część z was chce zacząć jazdę figurową i teraz nie wiedzą co mają zrobić. Na pewno kupowanie wrotek figurowych jest trudniejsze, niż rekreacyjnych. Tutaj mamy wiele rzeczy, które musimy dopasować do swojej wagi sylwetki czy też umiejętności dlatego do kupna takich wrotek trzeba się dobrze przygotować. Zanim zacznę chcę wspomnieć, że ja specem od dobierania wrotek figurowych nie jestem podaję tutaj informacje, które dostałam z rożnych źródeł. Dlatego jeżeli będziecie wybierać wrotki to absolutnie nie bazujcie tylko na tym poście. Odezwijcie się również do jakiś osób, które jeżdżą figurowo i dłużej siedzą w temacie oraz pamiętajcie, żeby lepiej nie kupować wrotek figurowych przez internet tylko typowo wybrać się do specjalistycznego sklepu, w którym wszystko profesjonalnie wam dobiorą.


Zacznijmy może od Buta. Najczęściej wybierane firmy, które produkują buty to Edea i Risport. Ale na samej firmie temat się nie kończy. Buty to jedna z ważniejszych elementów wrotek figurowych i trzeba je bardzo dokładnie wybrać. Zacznijmy od twardości buta, która jest przedstawiona w skali od 0 do 100. Im większa skala tym twardszy but. Przy doborze sztywności trzeba wziąć pod uwagę swoje umiejętności i masę ciała (im większą tym sztywniejszy but musimy dobrać). Dla początkujących but zazwyczaj dobiera się w okolicach twardości 35-40. Dla bardziej zaawansowanych 60-70. Jak wspomniałam wcześniej lepiej nie kupować botów bez przymiarki i właśnie teraz o niej będziemy rozmawiać. Mierzenie stopy to następny element jeśli chodzi o dobór buta. Najlepiej by było, gdybyście pojechali do specjalistycznego sklepu, w którym zmierzą wam nogę specjalną miarką (Uwaga jeżeli kupujecie but np. marki Risport tu muszą wam mierzyć nogę właśnie miarką zrobioną do Risportu. Uważajcie na to, żeby nie mierzyli wam nogi jakimś innym sprzętem, który jest stworzony do marki innego buta). Przy mierzeniu pamiętajcie, aby obciążyć stopę całym ciężarem ciała, nie siadajcie i nie przytrzymujcie się czegoś. Rozmiary buta nie wyglądają tak jak we wrotkach rekreacyjnych, czyli 36, 37, 38 itd. tutaj podaje je się w 255, 260, 265, 300 itd. i od razu dla jasności te cyferki to długość waszej stopy, którą zmierzyliście. Czyli np. 270 to 27 cm itd. Rozmiary botów są co 5 mm dłuższe, czyli 255, 260, 265. Oczywiście można zmierzyć samemu stopę w domu i kupić przez internet, ale ja osobiście to odradzam, ponieważ wrotki figurowe to naprawdę poważna sprawa i lepiej skontaktować się ze specjalistą.


Następnym tematem są szyny też bardzo ważne i o wiele bardziej skomplikowane w doborze. Najczęściej wybierana firma wśród szyn jest firma Roll Line. Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej tutaj zostawiam wam linka do strony, gdzie wszystko zostało dokładnie przedstawione http://skatesus.com/roller-learning-center/.Jak widzicie na powyższym zdjęciu tak wygląda rozebrana w częściach płoza do wrotek figurowych. Mamy tutaj ogrom części. Różnić się nimi będą poszczególne modele szyn. Wiec co my tu mamy?

– Rożny materiał, z którego są wykonane szyny co za tym idzie trwałość i masa

– regulacja trucków

– pozwala nam dostosować skrętność wrotek

– gumki – też regulują skrętność

– ustawienie toe stopów

– rodzaj toe stopów – wszystkie figurowe szyny zawierają regulowany toe stop a także specjalną przyczepną śrubę.


I to na tyle co miałam wam do przekazania mam nadzieję, że wam pomogłam rozwiać niektóre wątpliwości. Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawicie serduszko, bo naprawdę bardzo starałam się, aby ten post nie miał jakiegokolwiek błędu. Na sam koniec chcę również jeszcze raz bardzo podziękować Agnieszce Cybulskiej, bo to właśnie od niej dostałam najwięcej potrzebnych mi informacji. Dziękuję <3.


A jeżeli chcecie być ze mną na bieżąco to bardzo was zapraszam na mojego Instagrama, na którym wrzucam swoje zdjęcia z treningów i nie tylko. https://www.instagram.com/oneightwheels/?hl=pl

160 wyświetlenia

Subskrybuj

  • Czarny Instagram Ikona

© 2023 by Prickles & Co. Proudly created with Wix.com